Vishay/Dale RN55C1301FRSL
RN55C1301FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1301FRSL
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1301FRSL.pdf
Availability of RN55C1301FRSL
QUANTITY
RN55C1301FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1301FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1301FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1301FRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1301FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1301FRSL Details Description
Related parts for RN55C1301FRSL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.4A 8VSSOP datasheet.pdf
KIT DEVELOPMENT FOR MT9V131 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC 8IN GATE EXPND MULTI 16SO datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf