Vishay/Dale RN55C1303DBSL
RN55C1303DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1303DBSL
Brief Description
RES 130K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1303DBSL.pdf
Availability of RN55C1303DBSL
QUANTITY
RN55C1303DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1303DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1303DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)