Vishay/Dale RN55C1322DRSL
RN55C1322DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1322DRSL
Brief Description
RES 13.2K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1322DRSL.pdf
Availability of RN55C1322DRSL
QUANTITY
RN55C1322DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1322DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1322DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1322DRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1322DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1322DRSL Details Description
Related parts for RN55C1322DRSL
CAP TANT 0.47UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CCS POWER SUPPLY datasheet.pdf
40MM WHITE WIDE AREA BAR LIGHT datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf