Vishay/Dale RN55C1330FB14
RN55C1330FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1330FB14
Brief Description
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1330FB14.pdf
Availability of RN55C1330FB14
QUANTITY
RN55C1330FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1330FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1330FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1330FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1330FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1330FB14 Details Description
Related parts for RN55C1330FB14
BOX CHASSIS ALUM UNPTD 4"L X 2"W datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.2PF 25V 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
RES 562 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf