Vishay/Dale RN55C1343FRE6
RN55C1343FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1343FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 134K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1343FRE6.pdf
Availability of RN55C1343FRE6
QUANTITY
RN55C1343FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1343FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1343FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)134k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1343FRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1343FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1343FRE6 Details Description
Related parts for RN55C1343FRE6
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COL 16DIP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 240MA 1.4 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
UMY10-4224 SAFETY MAT 10M datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf