Vishay/Dale RN55C1353BB14
RN55C1353BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1353BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 135K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1353BB14.pdf
Availability of RN55C1353BB14
QUANTITY
RN55C1353BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1353BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1353BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)135k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1353BB14
Related LinksRN55C1, RN55C1353BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1353BB14 Details Description
Related parts for RN55C1353BB14
IGBT 375V 40A 150W I2PAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE YELLOW datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.6A 25.2 MOHM SMD datasheet.pdf