Vishay/Dale RN55C1383BRE6
RN55C1383BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1383BRE6
Brief Description
RES 138K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1383BRE6.pdf
Availability of RN55C1383BRE6
QUANTITY
RN55C1383BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1383BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1383BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)138k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1383BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1383BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1383BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1383BRE6
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BLOCK LGH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MCU 32BIT USB 32KB 64QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 90POS datasheet.pdf