Vishay/Dale RN55C13R3FRE6
RN55C13R3FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C13R3FRE6
Brief Description
RES 13.3 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C13R3FRE6.pdf
Availability of RN55C13R3FRE6
QUANTITY
RN55C13R3FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C13R3FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C13R3FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C13R3FRE6
Related LinksRN55C1, RN55C13R3FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C13R3FRE6 Details Description
Related parts for RN55C13R3FRE6
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 RED,RED,GRN,GRN datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 4GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMB datasheet.pdf