Vishay/Dale RN55C1401DRSL
RN55C1401DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1401DRSL
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1401DRSL.pdf
Availability of RN55C1401DRSL
QUANTITY
RN55C1401DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1401DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1401DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1401DRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1401DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1401DRSL Details Description
Related parts for RN55C1401DRSL
TRANS NPN 50V 3A SOT-428 datasheet.pdf
RELAY TIME ANALOG 10A 240V 11PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 46MM datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/08/180 1.5SN BK datasheet.pdf
TE-HAZ02-152-0.5 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf