Vishay/Dale RN55C1432DB14
RN55C1432DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1432DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1432DB14.pdf
Availability of RN55C1432DB14
QUANTITY
RN55C1432DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1432DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1432DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1432DB14
Related LinksRN55C1, RN55C1432DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1432DB14 Details Description
Related parts for RN55C1432DB14
BOX ALUM BLACK 7.56"L X 3.78"W datasheet.pdf
TXRX 4+4 3GBD PLUGGABLE EMI datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1W DO213AB datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO263-3L datasheet.pdf