Vishay/Dale RN55C1432FBSL
RN55C1432FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1432FBSL
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1432FBSL.pdf
Availability of RN55C1432FBSL
QUANTITY
RN55C1432FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1432FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1432FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1432FBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1432FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1432FBSL Details Description
Related parts for RN55C1432FBSL
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 402K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 10K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 3DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 6-32 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf