Vishay/Dale RN55C1433CRSL
RN55C1433CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1433CRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 143K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1433CRSL.pdf
Availability of RN55C1433CRSL
QUANTITY
RN55C1433CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1433CRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1433CRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1433CRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1433CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1433CRSL Details Description
Related parts for RN55C1433CRSL
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 50POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 200V 310A TO200AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SENSOR PRES 150PSI DIFF 12V SMT datasheet.pdf