Vishay/Dale RN55C1471CBSL
RN55C1471CBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1471CBSL
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1471CBSL.pdf
Availability of RN55C1471CBSL
QUANTITY
RN55C1471CBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1471CBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1471CBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1471CBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1471CBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1471CBSL Details Description
Related parts for RN55C1471CBSL
FAN AXIAL 92X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.20 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
MICRO 31C S 48" YEL JACKS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf