Vishay/Dale RN55C1473FB14
RN55C1473FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1473FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 147K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1473FB14.pdf
Availability of RN55C1473FB14
QUANTITY
RN55C1473FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1473FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1473FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1473FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1473FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1473FB14 Details Description
Related parts for RN55C1473FB14
LED 7-SEG 4DIG CA GRN RHDP .56" datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 1W datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .159" .062"L datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK datasheet.pdf