Vishay/Dale RN55C14R3FRE6
RN55C14R3FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C14R3FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.3 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C14R3FRE6.pdf
Availability of RN55C14R3FRE6
QUANTITY
RN55C14R3FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C14R3FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C14R3FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C14R3FRE6
Related LinksRN55C1, RN55C14R3FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C14R3FRE6 Details Description
Related parts for RN55C14R3FRE6
FIXED IND 680UH 550MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
GASKET FAB/FOAM 11.3MMX1M KNIFE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A DPAK datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
BNC MALE TO SMA FEMALE ADAPTER 5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf