Vishay/Dale RN55C1502CRSL
RN55C1502CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1502CRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1502CRSL.pdf
Availability of RN55C1502CRSL
QUANTITY
RN55C1502CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1502CRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1502CRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1502CRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1502CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1502CRSL Details Description
Related parts for RN55C1502CRSL
RES SMD 18.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 0.01% 3/4W 2512 datasheet.pdf