Vishay/Dale RN55C1502FRSL
RN55C1502FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1502FRSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1502FRSL.pdf
Availability of RN55C1502FRSL
QUANTITY
RN55C1502FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1502FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1502FRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1502FRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1502FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1502FRSL Details Description
Related parts for RN55C1502FRSL
IC OSC SINGLE TIMER 1.8MHZ 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DL R/A .100 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN CRIMP SOCKET 22-26AWG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf