Vishay/Dale RN55C1503DRE6
RN55C1503DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1503DRE6
Brief Description
RES 150K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1503DRE6.pdf
Availability of RN55C1503DRE6
QUANTITY
RN55C1503DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1503DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1503DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1503DRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1503DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1503DRE6 Details Description
Related parts for RN55C1503DRE6
TRANS PREBIAS PNP 300MW NS-B1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO220 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf