Vishay/Dale RN55C1512FB14
RN55C1512FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1512FB14
Brief Description
RES 15.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1512FB14.pdf
Availability of RN55C1512FB14
QUANTITY
RN55C1512FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1512FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1512FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1512FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1512FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1512FB14 Details Description
Related parts for RN55C1512FB14
RES SMD 357K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 66 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 8X TNCM datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.9A 80 MOHM TH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS 2.54MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.2V 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf