Vishay/Dale RN55C1540FRE6
RN55C1540FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1540FRE6
Brief Description
RES 154 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1540FRE6.pdf
Availability of RN55C1540FRE6
QUANTITY
RN55C1540FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1540FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1540FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1540FRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1540FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1540FRE6 Details Description
Related parts for RN55C1540FRE6
IC OPAMP JFET 5MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
DIE SET (SET OF 2) datasheet.pdf
XFRMR LAN 1CT:1CT 170UH datasheet.pdf
PMI CAP CYLIND YLW 15/32 TRANSL datasheet.pdf
4R VER HDR STB 0GP datasheet.pdf
F-SMA RECEPTACLE WITH LED 850NM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf