Vishay/Dale RN55C1541FBSL
RN55C1541FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1541FBSL
Brief Description
RES 1.54K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1541FBSL.pdf
Availability of RN55C1541FBSL
QUANTITY
RN55C1541FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1541FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1541FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1541FBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1541FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1541FBSL Details Description
Related parts for RN55C1541FBSL
CONN INTERFACE SEAL 9POS UMNL datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 48WSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 325MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TWEEZER POINTED 5.91" datasheet.pdf
CAP CER 27PF 1KV NP0 0805 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ MULTI-TONE datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT TIN 5POS datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 2PVH 8COL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf