Vishay/Dale RN55C1582BRE6
RN55C1582BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1582BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1582BRE6.pdf
Availability of RN55C1582BRE6
QUANTITY
RN55C1582BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1582BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1582BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1582BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1582BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1582BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1582BRE6
RES SMD 6.81K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 72KBIT 17NS 68PLCC datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 32VAC/VDC 8AG datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
REPLACEMENT BOLT datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN GREEN 656NM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 31C P 20" RBW JACKS NI datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf