Vishay/Dale RN55C1601BBSL
RN55C1601BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1601BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1601BBSL.pdf
Availability of RN55C1601BBSL
QUANTITY
RN55C1601BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1601BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1601BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1601BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1601BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1601BBSL Details Description
Related parts for RN55C1601BBSL
ENCODER PROG 16RES SW TTL AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MINI JUMP 2POS .100" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.33 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
BLZP 5.00/20/270LH SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 86V 700MA datasheet.pdf
CTV 99C MIXED TWIN SKT J/N RE datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf