Vishay/Dale RN55C1623BBSL
RN55C1623BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1623BBSL
Brief Description
RES 162K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1623BBSL.pdf
Availability of RN55C1623BBSL
QUANTITY
RN55C1623BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1623BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1623BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1623BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1623BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1623BBSL Details Description
Related parts for RN55C1623BBSL
FIXED IND 68NH 140MA 1.96 OHM datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP14H/AE14G/X datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
A5 400W 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MOD IR SENSOR TOP VIEW datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2.54MM SMT datasheet.pdf
SOLDERING TIP datasheet.pdf
FUSE 160A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf