Vishay/Dale RN55C1653DBSL
RN55C1653DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1653DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 165K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1653DBSL.pdf
Availability of RN55C1653DBSL
QUANTITY
RN55C1653DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1653DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1653DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1653DBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1653DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1653DBSL Details Description
Related parts for RN55C1653DBSL
FAN FILTER/SCREEN STEEL 120MM datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SC DUPLEX F TYPE 2MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
750 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 25C BRAID 300V datasheet.pdf