Vishay/Dale RN55C1692FRE6
RN55C1692FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1692FRE6
Brief Description
RES 16.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1692FRE6.pdf
Availability of RN55C1692FRE6
QUANTITY
RN55C1692FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1692FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1692FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1692FRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1692FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1692FRE6 Details Description
Related parts for RN55C1692FRE6
CONN HSG RCPT 4POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
MICRO 100C P 3" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TRIM 3-25PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 20% 480VAC AXI datasheet.pdf