Vishay/Dale RN55C1723DRE6
RN55C1723DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1723DRE6
Brief Description
RES 172K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1723DRE6.pdf
Availability of RN55C1723DRE6
QUANTITY
RN55C1723DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1723DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1723DRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)172k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1723DRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1723DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1723DRE6 Details Description
Related parts for RN55C1723DRE6
IC CTRLR HOTSWAP POS VOLT 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 80POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OPTOISO 32CH RS F40 16 RS 24VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 17POS TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf