Vishay/Dale RN55C1740BRE6
RN55C1740BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1740BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 174 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1740BRE6.pdf
Availability of RN55C1740BRE6
QUANTITY
RN55C1740BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1740BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1740BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1740BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1740BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1740BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1740BRE6
CAP FILM 0.1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 375UF 250V SCREW datasheet.pdf
IC FPGA 114 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG 6POS 0.156" datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16QSOP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 100MA 4.7 OHM TH datasheet.pdf
FILTER SAW SMD datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM datasheet.pdf