Vishay/Dale RN55C1742BB14
RN55C1742BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1742BB14
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1742BB14.pdf
Availability of RN55C1742BB14
QUANTITY
RN55C1742BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1742BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1742BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1742BB14
Related LinksRN55C1, RN55C1742BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1742BB14 Details Description
Related parts for RN55C1742BB14
IC MPU LV 1.80V 100MS SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO214AC datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
DFN-16-EXP-PAD TO DIP-20 SMT datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf