Vishay/Dale RN55C1780BRE6
RN55C1780BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1780BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 178 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1780BRE6.pdf
Availability of RN55C1780BRE6
QUANTITY
RN55C1780BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1780BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1780BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1780BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1780BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1780BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1780BRE6
CAP CER 0.068UF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SDIP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X5MM datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 7POS NATURAL datasheet.pdf
CONN ADPTR PG UNSEALED SZ 4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf