Vishay/Dale RN55C1782BBSL
RN55C1782BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1782BBSL
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1782BBSL.pdf
Availability of RN55C1782BBSL
QUANTITY
RN55C1782BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1782BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1782BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1782BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1782BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1782BBSL Details Description
Related parts for RN55C1782BBSL
FERRITE BEAD CORE EMI L/F 23.0MM datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC26H/AE26M/HKC26H datasheet.pdf
WIRE TIE Q-TIE 30LB NAT 11.81" datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf