Vishay/Dale RN55C1782DB14
RN55C1782DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1782DB14
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1782DB14.pdf
Availability of RN55C1782DB14
QUANTITY
RN55C1782DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1782DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1782DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1782DB14
Related LinksRN55C1, RN55C1782DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1782DB14 Details Description
Related parts for RN55C1782DB14
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-5 datasheet.pdf
IC CLK DVR PLL 1:10 40VFQFN datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/4W MELF datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 10% 90W datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 1W DO216 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.2V 3-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 200PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf