Vishay/Dale RN55C1782DB14
RN55C1782DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1782DB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1782DB14.pdf
Availability of RN55C1782DB14
QUANTITY
RN55C1782DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1782DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1782DB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1782DB14
Related LinksRN55C1, RN55C1782DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1782DB14 Details Description
Related parts for RN55C1782DB14
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
SENSOR MOTION DETECT DIG STD BLK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 64K EE 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf