Vishay/Dale RN55C1783BRE6
RN55C1783BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1783BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 178K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1783BRE6.pdf
Availability of RN55C1783BRE6
QUANTITY
RN55C1783BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1783BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1783BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1783BRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1783BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1783BRE6 Details Description
Related parts for RN55C1783BRE6
RES 125 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.8A 220 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN MALE M12 3POS STR 7M CABLE datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.45GHZ WLAN SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 1.63"X1" BK/YL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf