Vishay/Dale RN55C1801FB14
RN55C1801FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1801FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1801FB14.pdf
Availability of RN55C1801FB14
QUANTITY
RN55C1801FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1801FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1801FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1801FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1801FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1801FB14 Details Description
Related parts for RN55C1801FB14
RES SMD 200K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 500MA 1.824 OHM datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE GLAND MBF 20 8-13MM datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN AUDIO JACK 1/4" 2POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
16P 2.5MM MTEI HDR H datasheet.pdf