Vishay/Dale RN55C1841BBSL
RN55C1841BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1841BBSL
Brief Description
RES 1.84K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1841BBSL.pdf
Availability of RN55C1841BBSL
QUANTITY
RN55C1841BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1841BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1841BBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.84k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1841BBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1841BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1841BBSL Details Description
Related parts for RN55C1841BBSL
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC ADC 8BIT W/REF T/H 20-SOIC datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INP INV 16SOEIAJ datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 1.1A 5VDC PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 39MM datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 818MA 300 MOHM datasheet.pdf