Vishay/Dale RN55C1843BB14
RN55C1843BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1843BB14
Brief Description
RES 184K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1843BB14.pdf
Availability of RN55C1843BB14
QUANTITY
RN55C1843BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1843BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1843BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)184k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1843BB14
Related LinksRN55C1, RN55C1843BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1843BB14 Details Description
Related parts for RN55C1843BB14
THYRISTOR 270V 150A SMA datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 29.2VC PWRMITE1 datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 45NS 32CLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf