Vishay/Dale RN55C1872BR36
RN55C1872BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1872BR36
Brief Description
RES 18.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1872BR36.pdf
Availability of RN55C1872BR36
QUANTITY
RN55C1872BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1872BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C1872BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1872BR36
Related LinksRN55C1, RN55C1872BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1872BR36 Details Description
Related parts for RN55C1872BR36
SWITCH SPDT 15A .187 QC 250V datasheet.pdf
CONN HOUSING 50POS 2MM W/KEY datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.9 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.1A 99 MOHM SMD datasheet.pdf