Vishay/Dale RN55C1873BRSL
RN55C1873BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1873BRSL
Brief Description
RES 187K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1873BRSL.pdf
Availability of RN55C1873BRSL
QUANTITY
RN55C1873BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1873BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1873BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1873BRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1873BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1873BRSL Details Description
Related parts for RN55C1873BRSL
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 2-56 datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.8K OHM 3/4W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 18.5VOUT 25W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN FFC TOP 11POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
LED DURIS P5 COOL WHT 6500K 2SMD datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 15W datasheet.pdf