Vishay/Dale RN55C1873FRSL
RN55C1873FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1873FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 187K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1873FRSL.pdf
Availability of RN55C1873FRSL
QUANTITY
RN55C1873FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1873FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1873FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1873FRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1873FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1873FRSL Details Description
Related parts for RN55C1873FRSL
DIODE GEN PURP 400V 10A D2PAK datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 165MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
LID CLEAR POLY USE W/1591V SERIE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
60707-17 ANVIL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
LED HDWR STANDOFF 3MM/5MM BLACK datasheet.pdf