Vishay/Dale RN55C1911DB14
RN55C1911DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1911DB14
Brief Description
RES 1.91K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1911DB14.pdf
Availability of RN55C1911DB14
QUANTITY
RN55C1911DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1911DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1911DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1911DB14
Related LinksRN55C1, RN55C1911DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1911DB14 Details Description
Related parts for RN55C1911DB14
OPTOISO 3.75KV 2CH DARLNG 8-SO datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 12PS 18-20AWG YEL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
BUS-DROP GRIP .960-1.250" 11.0" datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 16SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 145K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V Y5U 1812 datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .050 THRUHOLE datasheet.pdf