Vishay/Dale RN55C1911DRE6
RN55C1911DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1911DRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.91K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1911DRE6.pdf
Availability of RN55C1911DRE6
QUANTITY
RN55C1911DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1911DRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C1911DRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.91k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1911DRE6
Related LinksRN55C1, RN55C1911DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1911DRE6 Details Description
Related parts for RN55C1911DRE6
TRANS NPN 25V 0.05A SOT-346 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 100KSPS 20-SOIC T/R datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 20POS datasheet.pdf
SWITCH ROLL SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.3A 370 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 300MA 160 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO204AL datasheet.pdf