Vishay/Dale RN55C1912BRSL
RN55C1912BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1912BRSL
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1912BRSL.pdf
Availability of RN55C1912BRSL
QUANTITY
RN55C1912BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1912BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1912BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1912BRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1912BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1912BRSL Details Description
Related parts for RN55C1912BRSL
TERM BLOCK PCB 10POS 5.08MM OR datasheet.pdf
IC MUX CTLR H/V TONE SW 16-QSOP datasheet.pdf
IC SWIT REG BUCK 4A ADJ 144LGA datasheet.pdf
CAP FILM 3000PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
PLUG-INSIDE PLUNGER STND SPDT datasheet.pdf
BLZP 5.00/08/270F SN BK BX datasheet.pdf
SGE-245-4-0580L 01500M SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf