Vishay/Dale RN55C1913DBSL
RN55C1913DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1913DBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 191K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1913DBSL.pdf
Availability of RN55C1913DBSL
QUANTITY
RN55C1913DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1913DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1913DBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1913DBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1913DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1913DBSL Details Description
Related parts for RN55C1913DBSL
RES SMD 340 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
ZS-H, SENSOR HEAD 10MM, NOZZLE datasheet.pdf
LED MIN GREEN PMI 24V W/ CONN datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 5KV N2200 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 80NS 44PLCC datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.5A WEMT6 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
INS BNCM CABLE MINCLP 50OHM 200C datasheet.pdf