Vishay/Dale RN55C1913DBSL
RN55C1913DBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1913DBSL
Brief Description
RES 191K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1913DBSL.pdf
Availability of RN55C1913DBSL
QUANTITY
RN55C1913DBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1913DBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1913DBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1913DBSL
Related LinksRN55C1, RN55C1913DBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1913DBSL Details Description
Related parts for RN55C1913DBSL
IC CNTRLR USB FS 56VQFN datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL INDICATOR CLEAR datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 8GB EUDIMM datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT RA datasheet.pdf