Vishay/Dale RN55C1913DRSL
RN55C1913DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1913DRSL
Brief Description
RES 191K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1913DRSL.pdf
Availability of RN55C1913DRSL
QUANTITY
RN55C1913DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1913DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C1913DRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1913DRSL
Related LinksRN55C1, RN55C1913DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1913DRSL Details Description
Related parts for RN55C1913DRSL
TRANSFORMER CCFL 4W 10V 7MA SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR ARM SNAP DPDT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
B-050-00 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1200V 8A D3PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
3.50MM EURO PLUG VERT FWE BLK 11 datasheet.pdf