Vishay/Dale RN55C1932BR36
RN55C1932BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1932BR36
Brief Description
RES 19.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1932BR36.pdf
Availability of RN55C1932BR36
QUANTITY
RN55C1932BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1932BR36
Internal Part NumberEIS-RN55C1932BR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1932BR36
Related LinksRN55C1, RN55C1932BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1932BR36 Details Description
Related parts for RN55C1932BR36
CONN SOCKET 28-32AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 634K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 29POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.93K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf