Vishay/Dale RN55C1961BB14
RN55C1961BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1961BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1961BB14.pdf
Availability of RN55C1961BB14
QUANTITY
RN55C1961BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1961BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1961BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1961BB14
Related LinksRN55C1, RN55C1961BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1961BB14 Details Description
Related parts for RN55C1961BB14
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 50A SCREW TERM datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLR LVDS 16QFN datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG GRN 2000' datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 2% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 1.105A 120 MOHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
.110 FASTON REC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf