Vishay/Dale RN55C1983BB14
RN55C1983BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1983BB14
Brief Description
RES 198K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1983BB14.pdf
Availability of RN55C1983BB14
QUANTITY
RN55C1983BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1983BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1983BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)198k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1983BB14
Related LinksRN55C1, RN55C1983BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1983BB14 Details Description
Related parts for RN55C1983BB14
FUSE HLDR CART 250V 30A PNL MNT datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 8K 8DIP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 30A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO-215AA datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16TSSOP datasheet.pdf
JT 32C 32#20 PIN RECP datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf