Vishay/Dale RN55C1983DR36
RN55C1983DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1983DR36
Brief Description
RES 198K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1983DR36.pdf
Availability of RN55C1983DR36
QUANTITY
RN55C1983DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1983DR36
Internal Part NumberEIS-RN55C1983DR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)198k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1983DR36
Related LinksRN55C1, RN55C1983DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1983DR36 Details Description
Related parts for RN55C1983DR36
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
FUSE F/A TLE-GRD 10A 170VDC VRT datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 17.87"L X 15.99"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
FRONT C/O PLUNGER datasheet.pdf
SPCL RED MAT WITH INLAID LETTERS datasheet.pdf
RES 500 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf